وب سایت فرهنگی مذهبی آفاق » مریم ایرانی

وب سایت فرهنگی مذهبی آفاق » مریم ایرانی


[metaslider id=372]

از زندگینامه حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی چه می دانید؟

نویسنده : , موضوع : بزرگان دینی , 13 ساعت پیش ارسال شده
در رابطه با زندگینامه حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی چه می دانید؟

سال ۱۳۲۹ ق. قم پذیرای وجود حاج میرزا جواد آقا شد. در آن ایام این شهر از حداقل امکانات محروم بود، جمعیتی اندک داشت و هنوز حوزه علمیه مقدس و پربرکتشان تأسیس نشده بود. این عارف فرزانه اندکی پس از ورود، به درخواست برخی از افراد پارسا، جلسات درس و محافل اخلاق برپا کرد. درس «فقه» که متن آن مفاتیح فیض کاشانی بود و در پی آن درس «اخلاق و عرفان» برای عموم مردم که در مدرسه فیضیه تشکیل می‎شد. درس دیگری برای بعضی از خواص در منزل حاج میرزا برقرار می‎شد که اخلاق و عرفان موضوع آن بود.آیت الله حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در خانواده ای باتقوا و پارسا در تبریز به دنیا آمد. خانواده وی از تاجران متمکن تبریز بودند. پدر او که حاج میرزا شفیع نام داشت، در ابتدا عامل مضاربه ناصرالدین شاه بود؛ اما در پایان موفق شد که در خدمت مرحوم حاج میرزا علی نقی همدانی مراتب تهذیب و تزکیه نفس را طی نموده و به مقامات والای انسانیت نائل شود.

{…}

ادامه مطلب
بدون نظر

چرا همه ی سوره های قرآن از نظر شأن یکسان نیست؟

نویسنده : , موضوع : قرآن , 2 روز پیش ارسال شده
چرا همه ی سوره های قرآن از نظر شأن یکسان نیست؟

قرآن آرامش دلها و تسکین دهنده قلب هاست. راه نزدیکی به خداست. هر یک از سوره های قرآن معنی و مفهوم خاصی دارد، پس بهتر است با نام ها و معانی آنها و تعداد آیات سوره های قرآن بیشتر آشنا شوید.

۱. فاتحه :باز کردن ـ ۷ آیه.
۲. بقره :گاو ماده ـ ۲۸۶ آیه.
۳. آل عمران :خاندان عمران ـ ۲۰۰ آیه.
۴. نساء :زنان ـ ۱۷۶ آیه.
۵. مائده :طَبَق غذا (سفره غذا) ـ ۱۲۰ آیه.

{…}

ادامه مطلب
بدون نظر

به چه دلیل به امام جواد (ع) باب المراد (باب الحوائج) می‌گویند؟

نویسنده : , موضوع : ائمه اطهار , 5 روز پیش ارسال شده
به چه دلیل به امام جواد (ع) باب المراد (باب الحوائج) می‌گویند؟

باب الحوائج از ترکیب دو واژه باب به معنای در و حوائج به معنای نیازها شکل گرفته و علت استفاده آن بدین خاطر است که انسان برای رفع نیاز و خواسته خود باید وسیله ای داشته باشد تا به کمک آن نیاز خود را مرتفع کند و در این میان به کسانی که واسطه فیض الهی می شوند تا از آن طریق گرفتاری و مشکلات انسان حل شود هم باب الحوائج گفته می شود.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدیان کارشناس علوم دینی – قرآنی؛ درباره کرامت و لقب «باب المراد» حضرت جواد الائمه (ع) گفت: معنی «باب الحوائج» منسوب به ائمه اطهار (ع) به این معنا نیست که هرکس متوسل به این بزرگواران شود، حتما مشکلش برطرف خواهد شد، بلکه باب المراد بودن یا باب الحوائج بودن تاثیر و برکاتی است که از توجه ما به سیره زندگی اهل بیت (ع) بدست می‌آید، در واقع حرکت ما در این مسیر باعث جلب نگاه محبت آمیز خداوند به ما و زندگی ماست.

{…}

ادامه مطلب
بدون نظر

با مهربانترین آیه ی قرآن آشنا شوید..!

نویسنده : , موضوع : قرآن , 5 روز پیش ارسال شده
با مهربانترین آیه ی قرآن آشنا شوید..!

بیمناکی افراطی از خداوند، ناامیدی از رحمت الهی است که آفت بزرگ خوف از خداوند است و از رذیلت های اخلاقی به شمار می آید. قرآن کریم، ناامیدی از رحمت الهی را گمراهی می داند و می فرماید:«چه کسی جز گمراهان  از رحمت پروردگارش نومید می شود؟» همچنین در آیه ۸۷ سوره یوسف، نومیدی از رحمت خداوند را فقط شایسته کافران می داند و می فرماید:«همانا جز گروه کافران، کسی از رحمت خدا ناامید نمی شود».فال امروز

در قرآن و روایات معصومان (ع)، امید به رحمت خداوند و سرانجام نیکو، از جهات گوناگون تأکید شده است.به هنگامی که خداوند تبارک و تعالی در روز قیامت رحمتش را بگستراند، گستردگی رحمت به صورتی است که ابلیس در رحمت رحیمیّه حضرت حق به طمع می افتد.

{…}

ادامه مطلب
بدون نظر

به چه دلیل پارچه ی کعبه فقط به رنگ سیاه است؟

نویسنده : , موضوع : دین و اندیشه , 7 روز پیش ارسال شده
به چه دلیل پارچه ی کعبه فقط به رنگ سیاه است؟

کعبه شریف ترین مکان ها برای مسلمانان است . در نگاه ظاهری به خانه خدا ، اولین چیزی که در چشم می نشیند ، پرده ای است که کعبه شریف را پوشانده است . پرده کعبه و متعلقات آن از زمان حضرت ابراهیم ( ع) تا کنون آن چنان قداستی داشته که تمام جزئیات آن مورد توجه دقیق مردم بوده است.
یکی از متعلقات کعبه که همواره مورد عنایت خاص مردم و حکومتها بوده پوشش یا همان «کسوه الکعبه» است. پرده کعبه در طول تاریخ شاهد تحولات بسیاری بوده و گاه دستمایه ای برای بهره برداریهای سیاسی و برخوردهای حاکمان و والیان نیز شده است.پرده ابریشمی  کعبه ۶۷۰ کیلوگرم وزن دارد و ۱۵۰ کیلوگرم طلا و نقره برای دوخت آیات قرآن روی پارچه آن به کار رفته است.

{…}

ادامه مطلب
بدون نظر
صفحه 1 از 4012345...102030...قبلی »