وب سایت فرهنگی مذهبی آفاق » آیا خریدن کالای قسطی با قیمت بیشتر، اشکال دارد؟

وب سایت فرهنگی مذهبی آفاق » آیا خریدن کالای قسطی با قیمت بیشتر، اشکال دارد؟



آیا خریدن کالای قسطی با قیمت بیشتر، اشکال دارد؟

موضوع : سبک زندگی اسلامی ، 8 ماه پیش ارسال شده
آیا خریدن کالای قسطی با قیمت بیشتر، اشکال دارد؟

پرسش :
حکم خرید ماشین قسطی که فروشنده مبلغی سود روی آن می کشد چیست؟ آیا ربا و حرام است؟ اگر پولی از کسی بگیریم و ماشین نقدی بخریم و آن شخص سودی روی آن مبلغ بکشد چه حکمی دارد؟

پاسخ اجمالی :
خریدن و فروختن کالایى مثل اتومبیل بصورت نسیه ای به قیمتى بیشتر از قیمت نقدى صحیح است ولی در مورد سؤال دوم ربای قرضی است که حرام است.

 پاسخ تفصیلی :
از نظر شرع اگر کالایى (مثل اتومبیل) را بطور نسیه به قیمتى بیشتر از قیمت نقدى آن بفروشند یا بخرند (فروشنده از اول می گوید این کالا را به صورت نقدی این مبلغ و به صورت نسیه و یا اقساطی به این مبلغ بیشتر می فروشم و خریدار هم قبول می کند که به مبلغ بیشتر به صورت نسیه یا اقساطی بخرد) صحیح است و ربا نیست.
حضرت آیت ا… خامنه ای در پاسخ به سؤالی در همین رابطه فرموده اند: “خرید و فروش نسیه کالا به مبلغى بیشتر از قیمت نقدى آن اشکال ندارد و تفاوت نقد و نسیه ربا محسوب نمى‏ شود.”[۱]


اما این که پولی از کسی قرض کنند و با آن ماشین بخرند اما قرض دهنده شرط می کند که قرض گیرنده هنگام باز پرداخت علاوه بر اصل مبلغ قرض، مبلغ دیگری هم به عنوان سود بپردازد، این قرض ربوی یا همان “ربای قرضی” است که حرام می باشد.
معظم له در پاسخ به سؤالی در باره ماهیت ربای قرضی فرموده اند: “رباى قرضى آن مقدار اضافه بر مبلغ قرض است که قرض گیرنده بخاطر قرضى که مى‏ گیرد به قرض دهنده مى‏ دهد.”[۲]

این مطلب توسط مریم امینی ارسال شده :


گردو گفته :
اسفند ۸ام, ۱۳۹۵ در ۵:۴۰ ب٫ظ

سلام سایتتون بسیار عالی و جذاب بود . مطالب مفیدی داشت از آنها استفاده کردم مچکرم


خرید vpn خرید سی سی کم خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید کریو
طراحی و اجرا : نایت اسکین

خانه | English | تماس با ما

تمامی حقوق مطالب برای وب سایت فرهنگی مذهبی آفاق محفوظ است ، طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد