وب سایت فرهنگی مذهبی آفاق » ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

نویسنده : ، 10 ماه پیش ارسال شده

امروزه با پیشرفت و رشد تکنولوژِی و افزایش روز به روز اهمیت زمان ، مهندسین و متخصیص هر روزه به فکر استفاده از روش ها و متدهایی برای کاهش اتلاف زمان می باشد .

به عنوان یکی از صنایع مهم که در آن زمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، می توان به صنعت ساخت و ساز اشاره کرد .

ساندویچ پانل ها یکی از محصولات و تولیدات مدرن می باشند که در زمینه کاهش زمان ساخت و ساز در ساختمان ها و مرغداری ها و صنایع و دهها مورد دیگر سهم عظیمی دارند .

قبل از هر چیز میخواهیم بدانیم ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل (sandwich panel) یا همان پانل کامپوزیتی آلومینیومی (Aluminium Composite Material) ، نوعی سازه ساختمانی سبک می باشد که از مقاومت بالایی برخوردار است .

در واقع ترکیبات ساندویچ پانل شامل یک لایه عایق نرم و منعطف می باشد که از دو طرف بین دولایه ورق محصور شده است .

لایه عایق میانی ساندویچ پانل ها ، نوعی فوم است که به شکل تزریقی در بین دو لایه قرار می گیرد.این فوم تزریقی بسته به پروژه ای که ساندویچ پانل درآن بکار می رود و بنا به درخواست متقاضی ، از جنس های مختلف  تولید می گردد . نوع جنس عایق ساندویچ پانل ها می تواند از فوم پشم سنگ (rock wool)، فوم پلی یورتان ، فوم عایق ایکس پی اس و یا از جنس فوم پلی استایرن باشد که هر کدام خصوصیات منحصر بفردی را داراست . ساندویچ پانل از لحاظ قیمت برای ساخت سوله و ساختمان های پیش ساخته و کانکس بسیار مقرون به صرفه است برای اطلاع از لیست قیمت ساندویچ پانل به صفحه مربوطه مراجعه فرمائید.

برای مثال در محیط هایی که درجه حرارت بالا باشد و یا اتلاف انرژِی زیاد باشد ، عایق پشم سنگ مناسب تر است زیرا صرفه جویی انرژی در آن زیاد است و همچنین مقاومت بسیار زیادی در برابر حریق دارد(مقاوم حرارتی ۶۰۰ الی ۸۰۰ درجه سانتی گراد و نقطه ذوب بالای ۱۰۰۰درجه سانتی گراد ).

نوع دیگر از عایق های ساندویچ پانل ، فوم پلی استایرن است . این نوع فوم برعکس فوم پشم سنگ عایق حرارتی خوبی نیست و برای مکان هایی که مقاومت حرارتی اهمیت دارد مناسب نمی باشد و این ویژگی از معایب این نوع فوم به شمار می رود . از مزایای فوم پلی استایرن مقاومت صوتی بالای آن است .

فوم ایکس پی اس نیز به دلیل فشردگی بالا در ساخت پانل های ذوزنقه ای دچار مشکل می شود .

و اما با توجه به مشخصات فنی یکی از بهترین انتخاب ها ، استفاده از فوم پلی یورتان در ساخت ساندویچ پانل ها می باشد .این نوع فوم ، هم عایق بسیار خوبی برای صوت و حرارت و برودت می باشد  هم مقاومتش در برابر حریق بالا بوده و نسوز به حساب می آید.

همچون جنس فوم عایق میانی ساندویچ پانل ها ، جنس ورق بکار رفته در آنها نیز مختلف می باشد .در به زیر نمونه های مختلفی از جنس ورق ساندویچ پانل ها اشاره شده است :

ورق آلوزینک : این نوع ورق از ۵۵% آلومینیوم ، ۴۳.۴% روی  و ۱.۶% سیلیکون ساخته می شود . طول عمر مفید این ورق بالا بوده و این یکی از مهم ترین ویژگی های مثبت این ورق به حساب می آید .

ورق آلوزینک در رنگهای گوناگون و در ضخامت های بین ۰.۵  تا ۰.۷ قابل تولید می باشد .

ورق گالوانیزه : این نوع ورق با شرایط محیطی مرطوب به شدت سازگاری دارد ، به همین دلیل در برابر زنگ زدگی و خوردگی در محیط های با رطوبت بالا ، مقاومت زیادی را از خود نشان می دهد .

هزینه پایین ورق گالوانیزه و محافظت زیاد در برابر عوامل محیطی گوناگون باعث شده در بسیاری از پروژه ها و صنایع از آن استفاده شود .

ورق آلومینیوم : در برخی پروژه ها بنا به مکان مورد استفاده و کاربرد ، از ورق آلومینیوم برای پوشش ساندویچ پانل استفاده می گردد .

وزن کم و مقاومت بالا از مهم ترین ویژگی های این فلز منعطف می باشد .

ساندویچ پانل در انواع مختلف سقفی و دیواری و برای مکان ها و کاربردهای متنوع از جمله جهت استفاده در پوشش سقف و دیوار سردخانه ها ، اتاق های تمیز ، مرغداری ها ، سوله و کانکس های نگهبانی و کانکس های اداری ، دفاتر کارگاهی ، اورژانس های موقت ، ساختمان های صنعتی ، سالن های ورزشی و صدها مورد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد .

کامیون کشنده ها ماشین های سنگین برای حمل بارهای بالای بیست تن هستند. کامیون کشنده ها قسمت بارگیر ندارند و به صورت مجزا تولید می شوند. با وصل کردن تریلرها با کاربرد متفاوت به کشنده ها دارای کاربری های متفاوت می شوند.